top of page

PUTKA PROJEKT

installatsioon

untitled (1 of 1).jpg

Foto: Henry Griin

Toimumisaeg: 21–24 august

Asukoht: erinevad asukohad

​

BRAD DOWNEY (USA) / Vahi 5, Sireli kohviku kõrval / 21.-23. august 15.00-21.00 & 24. august 12.00-20.00

RUUMIRINGLUS / Munga 14 / 21.-23. august 15.00-21.00 & 24. august 12.00-20.00

LIIS RING & JAN CHRISTOFFER RUTSTRÖM (EE/SE) / Raudteejaama kõrval / 21.-23. august 15.00-21.00 & 24. august 12.00-20.00 

TÕNU TUNNEL / Kabeli 17 / ööpäevaringselt

KAROLIN TAMM / Sisevete Saatkonna kõrval / iga päev 12.00-00.00

KRISTEL MAAMÄGI & HETA JÄÄLINOJA (EE/FI) / Hiinalinna aiamaad (Põhja puiestee lõpp) / 21.-23. august 15.00-21.00 & 24. august 12.00-20.00

​

PUTKA PROJEKT juhib tähelepanu linnast kaduvatele putkadele ja kioskitele, millega kustub ka osa endisaegsest linnakultuurist. Mõned üksikud neist on veel linnaruumis alles, kuid seisavad juba aastakümneid uinununa. Oleme projekti kutsunud kamba erinevate meediumite kunstnikke ja linnaruumientusiaste, kes kõik on valinud endale Tartus putka, kuhu luua üks kohatundlik teos.

 

Projektis osalevad kunstnikud ja grupeeringud: linnakatkestuste looja Brad Downey (USA), arhitektide ja urbanistide grupeering Ruumiringlus (Eve Komp, Liina-Liis Pihu, Liina Soosaar, Eva-Liisa Lepik, Kati Shipilenko, Martin Laidla), muusik Liis Ring & visuaalkunstnik Jan Christoffer Rutström (EE/SE), arhitektuuri fotograaf Tõnu Tunnel, valguskunstnik Karolin Tamm, stsenograaf Kristel Maamägi & animaator Heta Jäälinoja (EE/FI).

 

Kunstnikud muudavad festivali ajaks kuus putkat kunstiteosteks, kuhu on oodatud kõik külalised. Piilu sisse Nukumajja, valvuriputkasse Raadil, Hiinalinna daatšasse, endisesse kohvikusse Raudtee ääres ja kollasesse aiamajakesse ning avasta Emajõelt ujuv R-kiosk.

​

​

​

​

BRAD DOWNEY (1980, USA) kasutab linnaruumi nii oma loomingulise stuudio, kui ka oma aktsioonide areenina. Ta leiab avalikust ruumist nii oma inspiratsiooni, kui ka tööde materjalid. Tavalised, igapäevased objektid paigutatakse ümber, neid muudetakse ja dekonstrueeritakse “spontaanseteks skulptuurideks”. Sellised sekkumised loovad mängulisi katkestusi ja meeltesegadust tänavatel, mille tulemusel hakkavad möödujaid end ümbritsevat ümber mõtlema. Downey tööd hõlmavad nii sekkumisi, illegaalseid aktsioone aga ka puhast vandalismi, mis on alati kantud humoorikast mängulisusest ja sotsio-poliitilisest teadlikkusest. Situatsionistide, Fluxuse ja dadaistide pärand on Downey loomingus selgelt näha. Brad Downey elab hetkel Berliinis, tema tööd on eksponeeritud laialdaselt rahvusvaheliselt ning temalt on tellitud mitmeid avalikke töid. 

JAN CHRISTOFFER RUTSTRÖM (1985) ja LIIS RING (1990) on koos ja teevad koos ka kunsti. Erinevad, kuid sarnased ja sealjuures sarnaselt erinevad. Läbi varieeruvate meediumide peegeldavad nad pildis ja helis maailma, kus elavad. Liis Ring on muusik, (heli)kunstnik, kassiomanik ja vaatleja, kes hetkel (enamasti) resideerub Tallinnas. Jan Christoffer Rutström on hetkel hõivatud magistrikraadi omandamise ning teiste kunsti mõiste alla liigituvate asjadega Eesti Kunstiakadeemia Kaasaegse Kunsti erialal.

​

KRISTEL MAAMÄGI (1986) on vabakutseline kunstnik, kes tegeleb põhiliselt teatri, illustratsiooni ja koomiksiga. Ta on õppinud Tartu Kunstikoolis kunstilist kujundamist ja Eesti Kunstiakadeemias ning Praha Näitekunsti Akadeemias stsenograafiat. Ta on töötanud vabakutselise stsenograafi, illustraatorina. Maamägi on teinud lavakujundusi Eestis, Tšehhis ja Soomes. Ta on osalenud autorikoomiksi-, maali-, nuku- ja multimeedianäitustel Eestis ja mujal Euroopas. Hetkel õpib Kristel Räpina Aianduskoolis aiandust.

 

HETA JÄÄLINOJA (1989, Soome) on animatsioonikunstnik. Heta on teinud animatsioone muuseumidele ja teatritele ning on töötanud animaatorina filmide juures. Tema EKA lõputööd “Penelope” (2016) näidati 90 rahvusvahelisel festivalil ning see sai oma tosin auhinda. Tema hobide hulka kuuluvad joonistamine, suplemine ja (kohmakas) tantsimine. Heta õpetab animatsiooni hetkel Eestis ja Soomes, korjab talvevarudeks marju ning teeb ettevalmistusi oma esimese professionaalse filmi jaoks.

​

KAROLIN TAMM (1995) on valguse fanaatik, kes on lõpetanud valguskujundaja eriala TÜ Viljandi kultuuriakadeemias. Karolin on alates 2015. aastast olnud UITi valguskunstnik ning teinud valguskujundusi paljudele teatrilavastustele sealhulgas “Caligula” (Must Kast), “Voomavoos” (Tallinna Tantsuteater), “Oomen” (Kanuti Gildi SAAL), “Beetareaalsus” (Linnafestival UIT).

​

MTÜ RUUMIRINGLUS tegeleb vabanenud ruumi vahe- ja taaskasutuse teemadega. Meie eesmärgiks on kasutuseta hoonete või väliruumide taaselustamise protsesside uurimine ning neile kaasa aitamine. Me toetame senisest dünaamilisemat ruumikasutust, tuues kokku aktiivsed tegijad, ideed, kohalikud võimalused ja vajadused, et seeläbi inimeste ning keskkonna heaolu kasvaks. Ruumiringluse tegevusi hoiavad käimas erineva taustaga inimesed: arhtektid, urbanistid, keskkonnaspetsialistid, sotsioloogid jt.

​

TÕNU TUNNEL (1987) on vabakutseline arhitektuurifotograaf. Linnaruumis huvitab teda erinevate ajastute kihistumine ja muutuva linna dokumenteerimine. Tõnule meeldib elektroonika, aga elektroonikale alati Tõnu ei meeldi.

​

bottom of page